Injection Molding (Enjeksiyon Kalıplama)

injection molding process
Görsel 2: Plastik Enjeksiyon Süreci

Enjeksiyon Kalıplamanın Özellikleri (2)
Ağırlık aralığı, kg 0.01–25
Minimum kalınlık, mm 0.3–10
Şekil Karmaşıklığı Yüksek
Tolere edilebilir hata payı mm 0.05–1
Yüzey pürüzlülüğü, m 0.2–1.6
Ekonomik iş büyüklüğü 10k–1,000k

Plastik enjeksiyon, sıcaklık yardımı ile eritilmiş plastik hammaddenin bir kalıp içine enjekte edilerek şekillendirilmesi ve soğutularak kalıptan çıkarılmasını içeren bir imalat yöntemidir. Bu metot ile en küçük komponentlerden, bahçe mobilyalarına kadar çok çeşitli ebat ve kategorilerde plastik parçalar imal edilebilir. En yaygın imalat yöntemlerinden biridir. İşlemin gerçekleştirildiği makineye plastik enjeksiyon makinesi denir. İlk plastik enjeksiyon makinesi 1930’lu yıllarda yapılmıştır. (1)

Enjeksiyon kalıplama ile üretilen ürünler hemen hemen her sektörde karşımıza çıkmaktadır; tüketici ürünleri, bilgisayarlar, haberleşme ürünleri, medikal ürünler, kozmetik, ambalaj ve spor ürünleri örnek olarak verilebilir. (2)

Termoplastikler, termosetler ve elostemerler enjeksiyon kalıplama yöntemi ile kullanılabilirler. Birlikte enjeksiyonla (co-injection) farklı malzemeler, renkler ve özellikler kalıplanabilir. (2)

Enjeksiyon kalıplama küçük, hassas ve kompleks formların polimer malzeme ile seri üretimi için en uygun yöntemdir. Yüzey bitişi iyidir, doku ve desen kolaylıkla uygulanabilir. Bitiş işlemi olarak sadece yollukların (cüruf) kaldırılmasını gerektirir. (2)

Yatırım maliyeti yüksektir. Kalıp/takım maliyetlerinin genellikle yüksek oluşu bu üretim yöntemini sadece yüksek adetli üretimler için ekonomik kılmaktadır. (2)

Yaygın Kullanım alanlarına; barınak, konteyner, kapak, düğme, el aletlerinin sapı, boru bağlantı parçaları, lesnler, oyuncaklar ve modeller örnek olarak verilebilir. (2)

 

Injection_moulding_process
Görsel 3: Plastik Enjeksiyon Kalıplama Makinası

 

 

Kaynaklar:

1. https://tr.wikipedia.org/wiki/Plastik_enjeksiyon

2. Ashby, M., & Johnson, K. (2010). Materials and design: the art and science of material selection in product design. Boston: Elsevier.

Görseller:

1. http://www.bombayharbor.com/productImage/0876253001262848577/Plastics_Injection_Molding_Machine.JPG

2. http://www.rutlandplastics.co.uk/advice/moulding_process.html

2. http://www.avplastics.co.uk/wp-content/uploads/2013/05/Injection_moulding.png

 

 

Paylaşmak iyidir...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn