Polietilen (PE)

Polietilen (PE)

Polietilen termoplastik ailesinde yer alan bir plastik türüdür. Günlük hayatta en yaygın olarak karşımıza çıkan plastiktir. Dünya genelindeki yıllık üretim toplamının 80 milyon ton olduğu tahmin edilmektedir(2013).

polietilen_granül

Saydamdır. Kristalliği bir polimer için iyi sayılabilecek bir düzeydedir. İyi bir yalıtkandır. Geri dönüşümünün mümkün oluşu malzemeyi hem çevresel yönden zararsız hale getirirken hem de ekonomik yönden bir avantaj oluşturur. Polietilenin yoğunluk ve kimyasal özelliklerinde farklılaşımlar yapılarak çeşitli alt malzemeler üretilmiştir. Bunlara başka bir başlık altında incelenecektir. Özkütlesi türüne göre değişmekte, yaklaşık olarak 0,90 – 0,96 gr/cm3 arasında seyretmektedir. Erime noktası MDPE ve HDPE için 120-130 C arasında, LDPE için 105-115 C arasında değişmektedir. Özellikleri alt kategorilerine göre değişse de polietilen malzemeler için ortak özellikler olarak;

  • Neme karşı direnç
  • Esneklik
  • Üstün kimyasal direnç
  • Zayıf mekaniksel kuvvet
  • Düşük maliyet

sayılabilir. Öncelikli olarak ambalaj sektörü olmak üzere hemen hemen bütün sektörlerde kullanılmaktadır. Otomotiv sanayi, beyaz eşya ve makina parçaları kullanım alanlarından sadece bir kaçıdır. Örnekler üzerinden gidecek olursak paketleme- ambalaj filmi, sera filmleri, plastik torbalar polietilen ürünlerdir. polietilen_ambalaj_film_1 Hem nakliye esnasında hem de saklanma esnasında gıda ve içecekler için büyük avantaj teşkil eden bir malzemedir. Dondurulmuş ve kuru gıda ambalajları, içecek ve su şişeleri polietilen bazlı ürünlerdir.

polietilen_şişe_gıda_ambalajı_1

Kaplar, plastik kutular, mutfak eşyaları oyuncaklar, kablolardaki yalıtkan kaplama diğer kullanım alanlarıdır.

polietilen_kablo_kab_1

Paylaşmak iyidir...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn